Присъединяват Къщата на художниците към Арт центъра, актуализират и Устройствения му правилник

4389

Присъединяват Къщата на художниците към Арт центъра, актуализират и Устройствения му правилник

Началникът на отдел „Култура” Стефка Григорова припомни, че през 2007 г. сградата на ул. „Димитър Константинов” 17 беше реновирана по проект „Красива България”. На втория етаж има четири стаи, в две от тях е постоянна експозиция на 15 творби, дарени от проф. Греди Асса, в другата зала има няколко рисунки на проф. Светлин Русев, Илия Бешков, внука на Ненко Балкански, проф. Румен Скорчев, проф. Валентин Старчев. „Там е затворено пространство с произведения на изкуството, в което няма дейност. По тази причина, след обсъждане на предложението с кмета, започна организация за присъединяването на къщата към Арт центъра. Това не изисква решение на Общинския съвет, тъй като е частна общинска собственост, и прехвърлянето ще се осъществи само със заповед на кмета”, обясни г-жа Григорова. Идеята е групата на плевенските художници да има свое пространство, където да представя свои изложби.

Къщата никога не е имала статут на музей, а е изложбена зала. По тази причина предвид предстоящото присъединяване се е наложило да се изготви нов Правилник за устройството и дейността на Арт центъра, което също е било тема на срещата. Корекции са направени в състава на Художествения съвет, чиято отговорност е годишният план за работата на Арт центъра. В съвета се включват главният уредник на Арт центъра, тричленното ръководство на групата на плевенските художници, специалист от ХГ „Илия Бешков” и главният счетоводител на Обединено счетоводство „Културни институти”. Другото взето важно решение е Община Плевен да обяви конкурс за главен уредник на Арт центъра, тъй като с присъединяването на Къщата на художниците и отговорностите стават по-големи.

В правилника е заложено и сградата на Къщата на художниците да се превърне в център на културни прояви на Плевен, да бъде предоставяна за събития на дружеството на писателите, на НПО, на различни детски школи по изкуствата, пенсионерски формации и др. с културна дейност.

След проведен разговор с директора на РБ „Христо Смирненски” Аня Михова е решено още творбите на проф. Асса да бъдат изложени в библиотеката, където по-голям кръг посетители ще могат да ги видят.

Свалете в PDF

Още новини Всички новини

На финал е монтажът на хидрофорни системи в детските, учебни и социални заведения в община Плевен

На финал е монтажът на…

петък, 26 септември 2025
74

Плевен ще е домакин на „Ден на отворените врати: 3D принтиране“

Плевен ще е домакин на…

петък, 26 септември 2025
116

Турнир по уличен баскетбол на пл. „Възраждане“ в Плевен на 27 и 28 септември

Турнир по уличен баскетбол на…

петък, 26 септември 2025
100

Областният кризисен щаб за водата заседава от 09,00 часа в зала „Плевен“

Областният кризисен щаб за водата…

петък, 26 септември 2025
131