На този ден: Навършват се 96 години от рождението на маестро Иван Вълев
294
На 14 август 1928 година е роден маестро Иван Вълев – един от изтъкнатите български композитори и фолклористи, автор на голям брой песни за народен хор, за хор и оркестър. Иван Вълев е най-дългогодишният главен художествен ръководител на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци в Плевен. С решение на Общинския съвет от 2011 г. ансамбълът носи неговото име. Маестро Иван Вълев е удостояван с високи отличия - ордените „Кирил и Методий“ и „Стара планина“. Почетен гражданин е на Плевен.
Иван Вълев е роден на 14 август 1928 г. в Луковит в семейството на чиновник. Основното и средното си образование завършва в своя роден град. Още като ученик е активен музикант в гимназиалния духов оркестър, оркестрант в оперетите на учителя по музика Дамян Брайков. Гимназия завършва през 1946 г. Приет е в Юридическия факултет на Софийския университет. Изучавайки специалността „Право“, Иван Вълев е сред юридическата гилдия в продължение на две години. Паралелно с това у него се заражда непреодолимо влечение и интерес към музикалното изкуство. Тази своя мечта той осъществява през лятото на 1948 г. След конкурсен изпит, включващ теоретични и практически дисциплини, Иван Вълев е приет в Държавната музикална академия. През учебните години 1952-1953 и 1953- 1954 г. е учител по музика в Луковитската гимназия. След осемгодишен престой в Луковит, напуска града през октомври 1960 г. и се премества да живее в Плевен, където първоначално постъпва в Детската музикална школа като преподавател по солфеж, елементарна теория и акордеон.
От 1 септември 1961 г. е назначен за главен художествен ръководител на Северняшкия ансамбъл. Името на Иван Вълев безспорно се свързва със съдбата и бъдещото на ансамбъла. Като композитор той създава голям брой хорови песни – а капела или с инструментален съпровод. Голяма част от тези песни са писани за нуждите на Северняшкия ансамбъл, признатите за шедьоври на нежния лиричен изказ песни „Тъкала ли си, момина мале“, „Неранза“, „Преклони са, булнеле“ и др. Като утвърден композитор и изтъкнат музикант в страната той получава званието „Маестро“. Удостоен е с високи държавни и обществени отличия, между които „Златна лира“, „Кристална лира“ (1998), II награда на Национален конкурс за 16 детска певческа формация (1999), носител е на ордените „Св. Св. Кирил и Методий“ и „Стара планина”, почетен гражданин е на родния си град Луковит и на Плевен.
Умира на 31 март 2010 г.
През 2018 г. посмъртно е награден с „Кристално огърлие“ – най-високото отличие на СБМТД.
„Изкуството – посветих му моя живот, служих му честно и всеотдайно според моите скромни възможности“.