Икона на покровителя на Плевен Свети Георги Победоносец ще бъде осветена в навечерието на 6 май

3426

Икона на покровителя на Плевен Свети Георги Победоносец ще бъде осветена в навечерието на 6 май

С благословията на Българската православна църква на 15 май 2015 г. Плевенският митрополит Игнатий обяви Свети Георги Победоносец за покровител на град Плевен. По този повод по поръчка на Община Плевен нашият съгражданин иконописецът Красимир Ташев нарисува икона на закрилника на града ни. Иконата ще се съхранява в сградата на общинската администрация и ще бъде изнасяна по време на тържествени шествия и на ритуалите, посветени на Празника на града 15 май, когато по традиция се отслужват водосвети за здравето и благоденствието на плевенските граждани.

         Иконата ще бъде осветена на 5 май /четвъртък/ в 09.50 часа в храма „Св. Николай” в присъствието на ръководствата на Община Плевен и на Плевенския гарнизон, чийто закрилник като част от Българската армия също е Свети Георги Победоносец.

         След ритуала по освещаване иконата ще бъде занесена от плевенски свещеници, придружени от курсанти от ВВВУ „Г. Бенковски”, пред паметника на Девета пехотна плевенска дивизия /пл. „Свободата”/, където ще се състои водосвет и военен ритуал по повод 6 май – Деня на храбростта и Българската армия.

         Плевенските граждани могат да се присъединят и към двете събития.

Свалете в PDF

Още новини Всички новини

На 12 септември в Летния театър: Лятно кино под звездите в Плевен представя „Петя на моята Петя“

На 12 септември в Летния…

вторник, 09 септември 2025
101

Тази седмица: Продължават информационните срещи по проекта за чистотата на въздуха в общината

Тази седмица: Продължават информационните срещи…

вторник, 09 септември 2025
67

Площадки за строителни и едрогабаритни отпадъци в Плевен

Площадки за строителни и едрогабаритни…

вторник, 09 септември 2025
111

КУЛТУРНИ ПРОЯВИ В ПЛЕВЕН 9 - 14 СЕПТЕМВРИ

КУЛТУРНИ ПРОЯВИ В ПЛЕВЕН 9…

вторник, 09 септември 2025
78